İslam Devrim Muhafızları: Irak Kürt Bölgesindeki karargahı vurduk

İran Devrim Muhafıları Ordusu, Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde İran’a karşı gelen örgütlerden birinin karargahının vurulduğunu bildirdi.

İran ordusu 9 Eylül günü Erbil’in Soran ilçesine bağlı Sidekan kırsalında bulunan Telan tepelerini hava topları ile bombalamıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İran Devrim Muhafıları Urmiye Karargahı Komutan Yardımcısı General İsmail Halilzade, sözkonusu bombardımanın Sine’de öldürülen İranlı askerin intikamı için gerçekleştirildiğini belirtti.

Halilzade, “Son günlerde icra edilen operasyonlarda İslam Devrimi karşıtı teröristlerin karargahı tamamen imha edildi. Bunun yanı sıra anlaşmazlık yaratmak amacıyla Türkiye-İran sınırında konuşlandırılan birçok terör grubu da hedef alındı” ifadesini kullandı.

Operasyonda ayrıca birçok patlayıcı maddenin de ele geçirildiğini savunan Halilzade, şu anda da Devrim Muhafızları birliklerinin Rojhılat sınırında konuşlandığını söyledi.

Halilzade “Onlar kötü eylemlerine devam ederlerse, teröristlerin sınırın diğer tarafındaki mevzileri Devrim Muhafızları topçu birlikleri tarafından hedef alınacak” tehdidinde bulundu.

İranlı general, gerçekleştirdikleri operasyon ve bombardımanlar nedeniyle ABD’nin “büyü hayal kırıklığı” yaşadığını savundu.

KDPİ: Herhangi bir kaybımız yok

Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDPİ) Peşmerge Komutanlarından Kawa Behrami, Sidekan kırsalına düzenlenen bombardımanda herhangi bir kayıp yaşamadıklarını söyledi.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü de 11 Eylül’de Urmiye’nin Piranşar ilçesine bağlı Kani Xuda bölgesinde İran askerleri ile Rojhılatlı partilerden birine bağlı peşmergeler arasında çatışma yaşandığını duyurdu.

Ancak şu ana kadar herhangi bir örgüt bu açıklamayı doğrulamadı.  

8 Eylül’de Türkiye ve İran arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Altıncı Toplantısı’nın ortak bildirisinde, PKK ve PJAK ve diğer örgütlere karşı ortak operasyonlar dahil adım atmanın her iki ülkenin sorumluluğunda olduğu vurgulanmıştı.