IŞİD’ten Haşdi Şabi’ye saldırı: 3 ölü

IŞİD’in Irak’ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi’ye düzenlediği saldırıda 3 kişinin öldüğü ve 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Tuzhurmatu Polis Müdürü Hüseyin Ali, yaptığı açıklamada, IŞİD mensuplarının Tuzhurmatu ilçesinin kuzey batısında yer alan Hileve askeri havalimanı yakınındaki Haşdi Şabi’ye saldırı düzenlediğini söyledi.

IŞİD mensuplarının kullandıkları araçtan Haşdi Şabi’ye ait kontrol noktasına ateş açtıklarını aktaran Ali, saldırıda 3 kişinin öldüğünü ve 5 kişinin yaralandığını ifade etti.

Saldırıda ölen ve yaralananların Haşdi Şabi’ye bağlı oldukları bilgisini veren Ali, olaydan hemen sonra bölgede operasyon başlatıldığını aktardı.

IŞİD, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. Irak eski Başbakan Haydar Abadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Irak’ın IŞİD’ten temizlenmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde örgütün saldırıları sürüyor.