IŞİD’in yaktığı Ürdünlü pilotun ailesinden Bağdat’ta çağrı: Sorumlu IŞİD’linin idamı esnasında hazır bulunmak istiyoruz

IŞİD’in yakarak infaz ettiği Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’nin ailesi, Irak hükümetine çağrıda bulunarak, söz konusu infazın sorumlusunun idam edildiği esnada hazır bulunmak istediklerini söyledi.

Ürdün medyasında yer alan habere göre, 2014’te kullandığı uçağın Rakka’ya düşmesi sonucu IŞİDtarafından esir alınan Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’nin ailesi, oğullarının yakılarak öldürülmesinden sorumlu olan IŞİD’linin Ürdün’de idam edilmesini istedi.

Ürdünlü aile, Irak mahkemesi tarafından hakkında idam kararı verilen el-Kesasibe’nin öldürülmesinden sorumlu Suriye uyruklu Saddam Cemal’in Ürdün’e iade edilmemesi durumunda ise idam esnasında hazır bulunup gözleriyle şahitlik etmek istediklerini belirtti.

9 Mayıs 2018’de el-Kesasibe’nin öldürülmesinden sorumlu olan Saddam Cemal ile 4 diğer IŞİD komutanı yakalanmıştı.

El-Kesasibe’nin uçağı 2014 yılında Suriye’nin Rakka kentinde düşmüş, pilot rehin alınmıştı.

2015 yılında IŞİD, el-Kesasibe’nin canlı canlı yakılarak infaz edildiği görüntüleri sosyal medyadan paylaşmış ve tüm dünyayı şoke etmişti.

IŞİD, el-Kesasibe karşılığında Ürdün’de hapiste olan başarısız intihar bombacısı Sajida al-Rishawi’nin serbest kalmasını istemişti.

Daha önceden Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Allahu Ekber Tugayı’nın lideri olan ve Deyr ez Zor’da faaliyet gösteren Saddam Cemal, El Cezire’nin aktardığına göre bir dönem ÖSO’nun Suriye’nin doğusundan sorumlu olan komutanıydı.

Ancak Cemal 2013’te IŞİD’e katıldığını açıklamıştı.