IŞİD’in Suriye’de ürettiği 14 ton uyuşturucu hap İtalya’da yakalandı!

İtalya’nın güneyinde Napoli Gümrük Muhafaza Polisi, IŞİD’in Suriye’de ürettiği tespit edilen 14 ton uyuşturucu hapın ele geçirildiğini duyurdu.

Dünyada şimdiye kadar yapılan operasyonlar arasında bir kerede ele geçirilen en yüksek miktardaki amfetamin hapı olduğu belirtildi.

Napoli Savcılığı’nın talimatıyla düzenlenen operasyonla ilgili Gümrük Muhafaza Polisi’nin yaptığı açıklamada, “dünyada şimdiye kadar yapılan operasyonlar arasında bir kerede ele geçirilen en yüksek miktardaki amfetamin hapı olduğu” bildirildi.

Salerno Limanı’nda gerçekleşen operasyonda ele geçirilen toplam 84 milyon adet amfetamin hapının IŞİD mensuplarınca örgüte finansman sağlamak için Suriye’de üretildiği bilgisi paylaşıldı.

“ÖRGÜTE 1 MİLYAR EURONUN ÜZERİNDE FİNANSMAN SAĞLAYABİLİRDİ”

Açıklamada, bu kadar büyük miktardaki amfetamin hapının yasadışı yollardan satışının, örgüte 1 milyar euronun üzerinde finansman sağlayabileceği vurgulandı.

Napoli kentinin yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Salerno Limanı’na gelen üç farklı konteynerden çıkan, yaklaşık iki metre yükseklikte ve 140 santimetre çapındaki, endüstriyel dev kağıt silindir paketlere gizlenen uyuşturucunun özel tarayıcılar ile analiz edilerek ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Ülke basınına bilgi veren İtalyan makamları da IŞİD’in kendi faaliyetlerini, büyük ölçüde Suriye’de üretilen ve bu nedenle dünyanın önde gelen amfetamin üreticisi haline gelen narkotik madde kaçakçılığıyla finanse ettiğine dikkati çekti.

Yetkililer, söz konusu amfetamin hapının, IŞİD üyeleri arasında kullanımının da popüler olduğunu, geçmişte Paris’te örgüte ait birkaç eve düzenlenen operasyonlarda bu uyuşturucuya rastlandığını kaydetti