IŞİD’in kaçırdığı Ezidilerden 13’ü kurtarılarak Şengal’e geri getirildi.

IŞİD’in Suriye’ye kaçırdığı Ezidilerden 13’ü kurtarılarak Şengal’e geri getirildi.

Ezidi Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı Şengal 2014 IŞİD mensupları tarafından saldırıya maruz kaldı. Binlerce kadın ve çocuk IŞİD’in eline düşerken binlercesi de canını kurtarmak için kenti terk etmek zorunda kaldı.

IŞİD’ten kurtarılanlar ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, şu ana kadar 2 bin 941 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Savaşın mağduru çocuklar

Dünyadaki silahlı çatışmalardan en büyük zararı çocuklar görüyor. IŞİD’in saldırıları sonucu şu ana kadar bin 920’si çocuk kurtarıldı, ayrıca 2 bin 745 çocuk çatışmalar nedeniyle ya annesini ya babasını ya da ikisini kaybetti.

IŞİD tehdidinden dolayı yaklaşık 360 bin Ezidi Kürdü zorunlu olarak yurtlarında göç etti. IŞİD Irak ve Suriye’den temizlenmesine rağmen Ezidilerin yüzde 70’i halen yerlerine dönemedi.

Şengal’e saldırı sonrası 550 bin Ezidi Kürdü, Kürdistan Bölgesine sığındı, yaklaşık 100 bin kişi ise farklı ülkelere sığındı.

IŞİD mensupları Musul ve diğer kentlerde uyguladığı yıkım hamlelerini Şengal’de de uyguladı. Yaklaşık 2 yıllık bir süreçte IŞİD Ezidilere ait 68 tapınağı yerle bir etti.

Kayıp olan Ezidi Kürtlerin bulunması için çalışmalar sürüyor. Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla kurulan IŞİD’ten kurtarılanlar ofisi bu kapsamda faaliyetlerine devam ediyor.