IŞİD’den 38 Kürt esiri kurtaran askere şeref madalyası

US President Donald Trump presents the Medal of Honor to US Army Sergeant Major Thomas Payne, for conspicuous gallantry while serving in Iraq, in a ceremony in the East Room of the White House in Washington, DC on September 11, 2020. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP)

Irak’ta 2015 yılında IŞİD’in kaçırdığı onlarca Kürt esirin kurtarılmasında önemli rol oynayan Amerikalı asker Thomas Payne’ye, ABD Başkanı Donald Trump tarafından şeref madalyası verildi.

Başçavuş Thomas Payne, IŞİD tarafından kaçırılan ve Kerkük’ün Hewice ilçesindeki iki binada tutulan Kürt esirleri kurtaran tim komutanıydı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, dün Trump tarafından şeref madalyasıyla ödüllendirilen Payne ve timi, IŞİD’lilerin canlı bomba ve silahlı saldırısı altında 38 esiri kurtarmayı başardı.

Birkaç dakika sonra telsizden kendisine, timdeki bazı askerlerin başka bir binada şiddetli çatışmaya girdiği anonsu ulaştı. 10-20 Amerikan askerinden biri olan Payne, söz konusu binaya ulaşmayı başardı ancak bina alev almıştı.

Timin binaya yaklaşınca IŞİD’lilerle sıcak çatışmaya girdiği, Amerikan ve Kürt komandoların alevlere rağmen birlikte binaya girdikleri belirtildi.

Başçavuş Payne, binada kimsenin kalmadığından emin olmak için iki kez daha binaya girmiş.

ABD Başkanı Donald Trump, madalya töreninde, “Payne hiçbir şekilde orayı terk etmedi. Kimin komuta ettiği önemli değildi. O, orayı terk etmedi. Binadan çıkan son kişiydi. Bu da Amerika tarihindeki en cesur ve en büyük kurtarma operasyonlarından biriydi” dedi.

Trump, madalya töreni için 11 Eylül tarihini özellikle seçtiklerini çünkü 11 Eylül saldırılarının ardından Payne’nin asker olmaya karar verdiğini ifade etti. | K24, İznews