IŞİD teslim olan üyelerine intihar saldırısı düzenledi

Kuzey Suriye’nin Bağhuz kasabasında devam eden operasyon esnasında IŞİD, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim olan üyelerine yönelik intihar saldırısı düzenledi.

Uluslararası koalisyon destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yapılan açıklamada, saldırıda teslim olan altı kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Verilen bilgilere göre, ‘SDG’nin denetiminde toplanma noktasına getirilen kalabalığı hedef alan üç saldırgan üzerlerindeki patlayıcıları ateşledi’. Saldırıda üç SDG’li de yaralandı.

Eylül ayından beri Bağhuz’u kuşatma altında tutan SDG, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından geçen Pazar bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı.

Ancak hem sivillerin hem de IŞİD üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için bu zamana kadar ertelenen operasyonun aynı nedenlerle şimdi de yavaş ilerlediği bildirildi.

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada bir grup IŞİD’linin Cuma günü teslim olduğunu bildirdi, ancak sayı vermedi. Perşembe günü IŞİD üyeleri ve ailelerinden oluşan 1300 kişi SDG’ye teslim olmuştu.

İlgili Haberler