IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi kadın 5 yıl aradan sonra ailesine kavuştu

IŞİD tarafından Şengal’de kaçırılan Elmas Sabah 5 yıl sonra ailesine kavuştu. Ezidi kız, bu süre zarfında 4 defa yaralandığını ve büyük zorluklar yaşadığını anlattı.

3 Ağustos’ta IŞİD mencupları tarafından Şengal’in Siba Şex Xidir köyünden kaçırılan Elmas Sabah (22) Kamışlo’daki Ezidi Evi aracılığıyla ailesine kavuştu.

Geçtiğimiz Mart ayında IŞİD’in Suriye’deki son kalesi olan Bağoz’da yaralandığını ve buradan  tahliye edilenler arasında Hol Kampı’na geçtiğini belirten Sabah, tutsak kaldığı 5 yıl içerisinde 4 defa bombardıman ve çatışmalar nedeniyle yaralandığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Elmas Sabah, “Bağoz’da bir çadırda oturmuştuk. Üç kişiydik. Birden bir mermi gelip göğsümü deldi, kurşun arkadan çıktı. Yanımdakiler de yardım etmedi, beni tutan IŞİD’li de beni bıraktı, kaçtı. Daha önce 3 defa yaralandığım için kendi ellerimle yaramı sardım. Bu yaralı halimle Bağoz’dan çıktım” dedi.

IŞİD’in büyük hezimet yaşadığını kendi gözleriyle gördüğünü, birçok örgüt üyesinin ölümüne şahit olduğunu belirten Elmas, “Bağoz’da çok sayıda IŞİD’li kalmamıştı. Kalanlar ya öldürüldü ya da esir alındı. Bizi Hol Kampı’na getirdiklerinde de Ebubekir Bağdadi’nin sesli mesajları buradaki IŞİD’li ailelere ulaşıyordu. Hatta Bağdadi Hol Kampını alarak bizi kurtaracak diyorlardı” diye konuştu.

Elmas, annesi, babası ve 9 kardeşi ile birlikte IŞİD tarafından kaçırılmıştı. Elmasla birlikte aileden kurtarılanların sayısı 8 oldu. Ancak hala annesi, babası ve iki erkek kardeşinin akibeti bilinmiyor.