IŞİD son bir haftada 25 kişiye saldırıda bulundu

Irak’ın Diyala kenti ve diğer bölgelerde saldırılarını artıran IŞİD’in son 7 günde öldürdüğü veya yaraladığı kişilerin sayısının 25 olduğu belirtildi.

Bölgenin televizyonu K24’e konuşan Xaneqin’e bağlı Kuleçu Nahiyesi Asayiş Müdürü Şemal Abdulrahman, bölgede çok sayıda Irak askerini olduğunu ancak görevlerine yerli güçler gibi görevlerine bağlı olmadıklarını söyledi.

Abdulrahman, “Irak Ordusu’nun yoğun askeri var. Ama bizim gibi değiller. Toprağa sevgileri yok. Çünkü onların sınırları değil, akşamları görev yerlerini bırakıyorlar” dedi.

IŞİD’lilerin gündüz vakitlerinde bölge sınırları içerisinde kalmadığını kaydeden Abdulrahman, akşamları ise IŞİD’lilerin şehre inip terör eylemleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Son 7 günde IŞİD tarafından yaralanan ve infaz edilen 25 kişi sivillerin yanı sıra Irak ordusu, Haşdi Şabi ve federal polis mensuplarından oluşuyor.

Diyala’ya bağlı bölgelerde geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 30 Kürt köyü boşaltılırken, DAİŞ artığı olan gruplar tarafından 100’ü aşkın sivil öldürüldü, çok sayıda kişi ise kaçırıldı.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Xaneqin Sorumlusu Şerko Tofiq ise, Xertel köyünde 4 sivil DAİŞ tarafından katledilirken, Irak ordusuyla olayın olduğu yer arasında 100 metre olduğunu, ancak Irak güçlerinin hiçbir tepki vermediklerini belirtti.

Irak güçlerinin etkin bir güce sahip olmadığını ve bölgeyi koruyamadığını kaydeden Tofiq, “Açıkça söyleyebilirim ki, Irak ordusunun IŞİD’in terör eylemlerine karşı ilgisiz bir tutumu var” dedi.

Xaneqin’in merkezi ve kırsalında Irak Ordusu, Haşdi Şabi ve federal polis mensubu 10 bini aşkın silahlının görev yaptığı ancak bu güçlerin bölgede Kürtlere yönelik terör eylemlerinin sona ermesinde caydırıcı olamadığı belirtiliyor.