IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon: Rejimle kısa süreli çatışma yaşandı

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon, Rojava’da çıkan gerginlik sonrası Suriye rejim güçlerine yönelik herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmediklerini açıkladı.

Suriye resmi ajansı SANA, Kamişlo’nun güneydoğusunda yer alan Tel Zeheb bölgesinde rejim güçlerinin Uluslararası Koalisyon güçleri konvoyunu engellemesinden sonra Koalisyon’a bağlı savaş uçaklarının rejim unsurlarını hedef aldığını ileri sürmüştü.

Uluslararası Koalisyon tarafından İngilizce, Kürtçe ve Arapça yapılan açıklamada, Rojava’da Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yapılan devriye sırasında Suriye rejimi güçleriyle kısa süreli bir çatışma yaşandığı belirtildi.

Açıklamada Koalisyon güçlerinin savunma amaçlı rejim unsurlarının saldırısına cevap verdiği ve kısa süreli bir çatışma yaşandığı ancak herhangi bir hava saldırısının düzenlenmediği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Kamişlo’nun güneydoğusunda yer alan Tel Zeheb bölgesinde rejim güçlerinin ABD askeri konvoyunu engellemesinden sonra ABD savaş uçaklarının rejim unsurlarını hedef aldığı, 1 rejim askerinin  öldüğü, 2 askerin de yaralandığı iddia edilmişti.