IŞİD ile Haşdi Şabi arasında büyük çatışma: 24 ölü

Kerkük, Salahaddin ve Diyale vilayetlerinde IŞİD mensuplarıyla Şii milis gücü Heşdi Şabi arasından yaşanan çatışmalarda  Heşdi Şabi’ye bağlı 11 kişinin öldüğü bildirildi.

Bölge televizyonu Rudaw’ın aktardığı bilgilere göre, gece yarısından itibaren IŞİD mensupları tartışmalı bölgede konuşlu bulunan Iraklı güçlere yönelik 6 kez saldırı girişiminde bulundu.

Diyale iline bağlı Abadiye kasabasında Iraklı güçlere karşı düzenlenen saldırıda 4 Heşdi Şabi mensubunun öldüğünü 2’sinin de yaralandığını aktardı.

Öte yandan saldırı sonrası bölgeye intikal eden takviye güçlerin yol güzergahına önceden yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu 3 kişi öldü 4 kişi de yaralandı.

IŞİD’in saldırı düzenlediği bir diğer nokta ise Salahaddin vilayetine bağlı Amırli ilçesi oldu. Haşdi Şabi’ye bağlı 52’inci Tugay ile IŞİD mensupları arasında yoğun bir çatışma yaşandı. Çıkan çatışma sonucu 2 Heşdi Şabi mensubu hayatını kaybederken 3 kişi de yaralandı.

Bir çok farklı bölgeden saldırı düzenleyen IŞİD, dün gece Kerkük’e bağlı Dakuk sınırlarına da saldırdı.  Gece yarısına kadar Iraklı güçlerle IŞİD mensupları arasında çatışma devam etti.

Açıklama yapan Heşdi Şabi Sözcüsü, IŞİD’in dün gece farklı noktalardan düzenlediği saldırılar sonucu 11 Heşdi Şabi mensubu hayatını kaybetti 24’ü ise yaralandı. Öte yandan çıkan çatışmalarda 24 IŞİD mensubu öldürüldü.