İş insanı Osman Kavala’nın mal varlıkları donduruldu

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan karara göre; 10 kişi, 2 şirket ve 1 vakfa ait mal varlıkları, “terör örgütlerine finansman sağladıkları” gerekçesiyle donduruldu. Bu kişiler arasında halen cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala da bulunuyor.

Karar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan imzasıyla yayınlandı.

“6415 sayılı Kanun’un 7’nci maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca, aynı Kanun’un 3’üncü ve 4’üncü maddesi kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdikleri hususunda makul sebeplerin varlığına istinaden ekli listelerde adı geçen kişi, kuruluş ve organizasyonların Türkiye’de bulunan malvarlıklarının dondurulması kararlaştırılmıştır” denilen karara göre, mal varlığı dondurulan kişi ve kuruluşlar şöyle:

“Adnan Kaya, Buket Ülgen, Doğan Doğan, Fırat Özgür, Seyfi Tomar, İlhan Ulutaş, Şafak Erdemir, Hasan Alshaban, Farrukh Furkatovitch Fayzimatov, Marwan M. Salih Salih (Polat Devecioğlu), Al Alamia Gıda İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Kuyumculuk, Redin Danışmanlık İç ve Dış Ticaret, Anadolu Kültür Vakfı.”

Anadolu Kültür Vakfı Başkanı iş insanı Osman Kavala, Gezi Parkı eylemlerini finanse ettiği ve hükümete karşı darbe teşebbüsünde bulunduğu iddiasıyla 4 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunuyor. Kavala AİHM  tarafından verilen tahliye kararları uygulanmıyor.