İranlı uzmanlar: Rusya, Türkiye ve İran aynı gemiye bindi

Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin Tahran’daki üçlü zirvesini değerlendiren İranlı uzmanlar, ABD’nin saldırgan tavrının üç ülkeyi birleştirdiği ve aynı gemiye bindirdiği yorumunda bulundu. Uzmanlara göre, Washington’a karşı güçlü bir cephe oluşturulabilir.

İranlı Avrasya uzmanı Afife Abedi liderleri yalnızca Suriye sorununun bir araya getirmediğini belirterek “ABD’nin ekonomik savaşta gösterdiği baskıların ardından ülkelerimiz kendini aynı gemide buldu” dedi.

İranlı Mehr News haber ajansının Genel Yayın Yönetmeni Hasan Hanizade de benzer bir yorumda bulundu.

Beyaz Saray’ın İran, Rusya ve Türkiye’ye getirdiği yaptırımlar ve vergilerin, üç ülkeyi ekonomik alanda bir araya gelmeye, Washington’ın siyasi ve ticari saldırılarıyla mücadeleye ilişkin bir strateji oluşturmaya yönelttiğini ifade etti.

Bu ekonomik stratejinin de karşılıklı ticarette doların kullanımından vazgeçilmesine dayalı olabileceğini kaydeden Hanizade “Böyle bir adım ABD Başkanı Donald Trump’ın üç ülkeye yönelik saldırgan adımlarına karşılık olabilir. Bu şekilde Trump’ın yaptırımlarına karşı güçlü bir ekonomik cephe oluşturulmuş olacak” dedi.

 

İlgili Haberler