İranlı ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti, Jina Mahsa Emini eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alındı

İranlı ünlü sinema oyuncusu Taraneh Alidoosti, ülkedeki rejim karşıtı gösterilere destek vermek, doğru olmayan içerikler paylaşmak ve eylemleri kışkırtmak gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı.

İran basınında yer alan habere göre, İranlı ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti gözaltına alındı. Kadın Sinema Oyuncularına Yönelik Şiddetle Mücadele heyeti üyesi Sümeyye Mirşemsi’nin İranlı sinema oyuncusu Alidoosti’nin emniyet güçlerince gözaltına alındığını teyit ettiği belirtildi. Alidosti’nin ülkedeki rejim karşıtı gösterilere destek vermek, doğru olmayan içerikler paylaşmak ve eylemleri kışkırtmak gerekçesiyle gözaltına alındığı aktarıldı.

9 ARALIK’TA BAŞI AÇIK ŞEKİLDE PAYLAŞIM YAPMIŞTI

Alidoosti, 9 Aralık’ta sosyal medya hesabından başı açık bir şekilde elinde “Jin, Jiyan, Azadi” yazılı pankartla paylaşım yapmış ve ülkedeki gösterilere destek vermişti. Tahran’da Muhsin Şikari’nin idamı sonrası hesabından tekrardan paylaşım yapan Alidoosti, “Sessizliğiniz zulme ve zalime destek anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

İranlı ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti, eylemcilere destek vermesi nedeniyle gözaltına alındı

İKİ SİNEMA OYUNCUSU DAHA GÖZALTINA ALINMIŞTI

İran’da Jina Mahsa Emini’nin ölümü sonrası başlayan eylemlere sosyal medya hesaplarından destek veren İranlı kadın oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi 21 Kasım’da gözaltına alınmıştı. Ghaziani, 17 Kasım’da sosyal medya hesabında bir video paylaşmış, “Bu, belki de son paylaşımım olacak” notunu eklemişti. Ghaziani paylaştığı videoda ise “Bu andan itibaren bana ne olursa olun şunu bilin; her zaman olduğu gibi son nefesime kadar İran halkıyla birlikteyim” ifadelerini kullanmıştı.