‘İran’ın saldırısında 8 Peşmerge hayatını kaybetti, 2 Peşmerge’den de haber alınamıyor’

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) lideri Hüseyin Yezdanpena, İran’ın dünkü saldırısında 8 Peşmergelerinin şehit düştüğünü, 2 Peşmergenin ise kayıp olduğunu söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, dün Erbil, Süleymaniye ve Kerkük’te İran Kürdistan Demokrat Partisi (HDK-İ), İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komele) ve Kürdistan Özgürlük Partisi’ne (PAK) ait üsleri füze ve kamikaze İHA’larla hedef aldı.

PAK’ın Kerkük’ün Pirde ilçesi  Şêrawa kasabası yakınlarındaki karargahına yönelik saldırı hakkında Rûdaw’a konuşan PAK Başkanı Hüseyin Yezdanpena, “Saldırıda 8 Peşmergemiz şehit düştü. İki Peşmergemiz hala kayıp” dedi.

Yezdanpena, “Bu arkadaşlarımızın yıkılan binaların enkazı altında kalmış olabileceğini düşünüyoruz. Enkazı temizleme çalışmalarımız aralıksız sürüyor” diye ekledi.

Kimlik bilgileri açıklandı

Öte yandan PAK’ın askeri kanadı, Kürdistan Ulusal Ordusu Komutanlığı da saldırıda şehit düşen Peşmergelerin kimlik bilgilerini açıkladı.

Açıklamada, İhsan Fereci, Umid Nikdil, Yunis Xiyasi, Aruyn Sohrabi ve Yadullah Nuri isimli komutanlar ile Said Umedi, İdris Emcedi ve Kamran Rostemi isimli Peşmergeler oldukları kaydedildi.

Kürdistan Ulusal Ordusu ayrıca, saldırıda 29 Peşmergenin yaralandığı, iki Peşmergeden de haber alınamadığını bildirdi.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci, dün saldırının ardından yaptığı açıklamada 9 kişinin yaşamını yitirdiğini, 32 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ancak Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, üç bölgede 15 kişi hayatını kaybederken 46 kişi de yaralandı. Yaralılardan 10’unun durumunun ağır olduğu öğrenildi. Rudaw,