İran’ın bugüne kadar olimpiyatlarda madalya kazanan tek kadın sporcusu ülkesini terk etti!

İran’ın bugüne kadar olimpiyatlarda madalya kazanan tek kadın sporcusu olan Kimia Alizadeh ülkesini terk ettiğini açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu (Pasdaran) komutanlarından Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesiyle ülkede ortalık karıştı. 

ABD üslerinin vurulması, Ukrayna uçağının düşürülmesi gibi olayların peşi sıra geldiği ülkede bir şok daha yaşandı.

21 yaşındaki olimpiyatlarda tek madalya alan kadın tekvandocu Kimia Alizadeh, Instagram hesabından yaptığı açıklamayla ülkeyi terk ettiğini duyurdu.

Kimia Alizadeh paylaşımında, “İkiyüzlülüğün, yalanların, adaletsizliğin ve dalkavukluğun parçası olmak istemiyorum” dedi.

İran hükümeti kazandığım madalyaları siyasi çıkarları için kullandı

İran hükümetinin kazandığı madalyaları siyasi çıkarları için kullandığını belirten ünlü tekvandocu açıklamasında, “Ancak bir yandan da İranlı yetkililer, ‘Bir kadın için bacaklarını esnetmek iffetli bir davranış değil’ diyerek beni küçük düşürüyorlardı” ifadelerini kullandı.

Kimia Alizadeh, hiçbir bir Avrupa ülkesinden davet almadığını da belirtti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA Perşembe günü Alizadeh’in Hollanda’ya gittiğini, antrenmanlarını bu ülkede sürdürdüğünü ve Tokyo Olimpiyatlarında İran dışında bir ülke için yarışmak istediğini bildirmişti.

Kimia Alizadeh 2016 Rio Olimpiyatları’nda 57 kilogramda bronz madalya kazanmıştı. Alizade, Ekim ayında BBC’nin “100 ilham veren kadın” listesinde de yer almıştı.