İran’dan Zaho saldırısına ilişkin açıklama!

İran Dışişleri Bakanlığı, Zaho’da sivillerin hedef alındığı saldırıyı kınayarak “İran, Irak’ın istikrarını ve güvenliğini tam olarak destekliyor” açıklamasını yaptı.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yazılı bir açıklama ile Zaho’daki saldırıyı kınadı.

Kurbanların ailelerine, Irak hükümetine ve halkına taziyelerini ileten Sözcü Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti Irak’ın istikrarı ve güvenliğini tam olarak destekliyor. İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak görüyor ve bu konuda hiçbir yardımdan çekinmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Zaho’daki saldırıda 9 sivil öldü, 31 kişi yaralandı

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex turistik köyü dün öğlen saatlerinde havan topları ile bombalandı.

Köye isabet eden dört top mermisi, 9 kişinin ölümüne, 31 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hayatını kaybedenlerin tamamının bölgeye piknik için giden Irak’lı turistler olduğu bildirildi.

Bölgede incelemelerde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını belirterek, “Türkiye, Irak’taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemelidir” dedi.