İran’dan Taliban açıklaması: Şu anda tanımayacağız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, ülkesinin Afganistan’daki tüm taraflarla temas halinde olduğunu ancak şu aşamada Taliban’ı resmen tanımayacaklarını söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, düzenlenen haftalık basın toplantısında Tahran’ın komşu Afganistan‘daki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

Hatipzade, Afganistanlılar arasındaki barış görüşmelerine katkı sağlamaya hazır olduklarını belirterek, “Tüm tarafları Afganistan’da şiddetten kaçınmaya, istikrar ve barışa doğru ilerlemeye ve Afganistan’ın demografik ve etnik yapısını yansıtan şeffaf ve hesap verebilir bir hükümet kurmak için bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz” dedi.

İran’ın Afganistan’da hakimiyeti ele geçiren Taliban‘ı tanıyıp tanımayacağına dair soruya ise Hatipzade, şöyle cevap verdi:

“Şu anda o aşamada değiliz. Afganistan’ın gelecekteki hükümetine karar vermek için henüz çok erken. Afgan halkının canını, malını ve namusunu korumak, çeşitli Afgan grupları arasında kapsamlı bir diyalog yürütmek ve bu ülkede kapsayıcı bir hükümetin kurulması şu anki önceliğimizdir.”

TALİBAN’IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.