İran’da yoga yapan 30 kişi gözaltına alındı

Kadın ve erkeklerin birlikte spor yapması yasak olan İran’da, özel bir yoga eğitimine katılan 30 kişi ders sırasında gözaltına alındı.

İran medyasına göre, ülkenin kuzeyindeki Gorgan şehrinde bir evde, kadın ve erkeklerin birlikte katıldığı yoga dersine yapılan operasyonda 30 kişi, eğitmen de dahil olmak üzere gözaltına alındı. Tasnim Haber Ajansı’na göre güvenlik güçleri, yoga eğitiminin verildiği evi bir süredir takip ediyordu.

BBC’nin aktardığına göre ise, İslam Devrimi Mahkemesi şef yardımcısı Mesud Süleymani, eğitmenin yoga dersi için lisansının bulunmadığını ve etkinliğin duyurusunu Instagram hesabından yaptığını söyledi. Süleymani, “Etkinliğe katılanlar uygun olmayan kıyafetler giyiyordu ve yakışıksız hareketler sergiliyordu” savunmasını yaptı.

Süleymani, ‘kıyafetlere ve davranışlara’ dair detaylı bir bilgi vermedi.

“Zumba ve ‘uyum içinde yapılan hareketlerle vücut sallama eğitimleri yasak” 

İran’da kadın ve erkeklerin birlikte spor yapması yasak. 2017’de de İran spor yetkilileri zumbayı ve ‘uyum içinde yapılan hareketlerle vücut sallama eğitimlerini’ yasaklamıştı.

O dönem İran’daki ‘Herkes için Spor Federasyonu’ Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bir mektup yazarak, zumba dahil bu tip etkinliklerin “İslam ideolojisiyle uyuşmadığı” gerekçesiyle yasaklanmasını talep etmişti. Son birkaç yıldır İranlılar, yoga yapmak için bir araya geliyor ve sosyal medyada da reklamını yapıyor. Ancak bunlar, yetkililer tarafından tepkiyle karşılanıyor.