İran’a bağlı milisler, Deryezor’da ABD’nin hava savunmasına karşı, bir radar daha kurdu

İran Devrim Muhafızları’na bağlı milislerin, Suriye’nin Deyrezor kenti kırsalının doğusunda İranlıların en büyük buluşma noktası olan mezralardaki uçuşları tespit etmek için bir radar kurduğu bildirildi. 

İran Devrim Muhafızları’na bağlı milisler, Deyrezor kırsalının doğu kesimindeki El-Mayadin şehrinin eteklerinde İranlıların en büyük buluşma noktası olan mezralardaki uçuşları tespit etmek için dün (Pazar) bir radar kurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi kaynaklarına göre İranlı askeri uzmanlar, radarın bölgede kurulmasını ve işletilmesini denetledi.

Mezralar, yüksek olması ve El-Mayadin şehrine ve Fırat’ın doğusundaki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ve Koalisyon güçlerinin etki alanlarına bakması nedeniyle stratejik öneme sahip.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Ebu’l-Fadl el-Abbas milisleri, Deyrezor kırsalının doğu kesimindeki El-Mayadin kentinin eteklerinde bulunan el-Şibli anıtlarının bulunduğu bölgenin yakınındaki askeri noktalarından iki hafta önce çekilmişti.

Gözlemevi’ne göre milisler, bu askeri noktayı, orada konuşlanmış ve bir roketatar ve 23 kalibre bir uçaksavar kurmuş olan Hizbullah güçlerine teslim etti.

Bundan önce İran Devrim Muhafızları, bir miktar silah ve mühimmatı, El-Mayadin’in eteklerinde yer alan mezralardaki depolarından, milislerin şehrin kalabalık mahallerinde ele geçirdiği evlere taşıdı. Silahların ele geçirilen evlere nakil sürecinin şehrin 16’ncı Cadde bölgesinde yoğunlaşması, sivillerin, İranlı milisler tarafından canlı kalkan olarak kullanılma korkusunu artırdı.