İran, savaş uçaklarını sınıra sevk etti!

İran, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından sınır boyunca F-14 savaş uçakları konuşlandırdı.

İran devlet televizyonunun aktardığına göre, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından F-14 jetleri sınıra sevk edildi.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “Süleymani’yi öldüren suçluları mutlak bir intikam bekliyor. Süleymani’nin öldürülmesi, ABD ve İsrail’e karşı direnişin motivasyonunu ikiye katlayacak” demişti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Trump’ın talimatı ile düzenlenen operasyonda Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır” ifadeleri kullanıldı.