İran medyası: ‘Ankara, Suriye muhalefetine Türkiye’den ayrılma talimatı verdi’

İran medyası, Ankara’nın Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) Türkiye’den ayrılma çağrısı yaptığı, bu yönde talimat verdiği iddiasında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi yönünde söylemleri sonrası iki ülke arasında yeniden diyalogun başlatılacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Erdoğan’ın “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok. Devletler arasında siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz” sözleri sonrası Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri arasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye’yle diyalog için ön şartları olmadığını söylemişti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, aktardığı özel haberinde, Ankara’nın Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) Türkiye’den ayrılma çağrısı yaptığını belirtti.

Birkaç kaynağa dayandırılan haberde, Şam’la ilişkilerini gözden geçiren Türkiye’den bir yetkilinin geçen hafta SMDK Başkanı Salim Muslat’la toplantı yaptığı ve muhalif grupların Türkiye’den ayrılması talimatını aktardığı kaydedildi.

Türk yetkilinin görüşmede “Ankara’nın Şam’la ilişkileri yeniden tesis etmeye kararlı olduğunu ve Suriyeli muhaliflerin bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini” söylediği belirtildi.

Haberde aktarılana göre, Ankara Suriyeli muhalif örgütün Türkiye’deki tüm siyasi ve medya faaliyetlerine son vererek yeni bir ülkeye gitmesini istediğini aktardı.

Kaynaklar, SMDK lideri Muslat’ın da Türkiye’den gitme talebini kabul ettiğini ve Suudi Arabistan’a gitmeyi teklif ettiğini belirtti.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdulrahman Mustafa’nın ise Ürdün’e gitmeyi önerdiği kaydedildi.

Habere göre Suriye muhalefetine yakın medya kuruluşları da son dönemde Türkiye’yi sert eleştiren haberler yapmaya başladı.

Suriyeli muhaliflerin Ankara’daki ofisi de Mart 2022’de kapatılmış, bu kararın ‘ekonomik gerekçelerle alındığı’ bildirilmişti.

Çavuşoğlu, SMDK Başkanı ile görüşmüştü

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Ağustos’ta Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Salim Muslat, Müzakere Komisyonu Başkanı Bedir Camus ve “Suriye Geçici Hükümet Başkanı” Abdurrahman Mustafa’yla bir araya gelmişti, Twitter hesabından görüşmeden bir fotoğraf paylaşmıştı.

Son dönemde Türkiye’den “Suriye ile normalleşme” yönünde sinyaller

Son dönemde Ankara, Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerini normalleştirme yönünde sık sık mesaj vermeye başladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında “Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz” demiş ve yıllar sonra ‘Esed’ yerine ‘Esad’ ifadesini kullanmıştı.

Çavuşoğlu ayrıca Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’la 10 ay önce görüştüğünü duyurmuştu.

Erdoğan ‘Siyasette dargınlık olmaz’ demişti

Erdoğan, geçen hafta Ukrayna’ya yaptığı ziyaretin dönüşünde de Suriye yönetimiyle diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi konusunda konuşurken, şunları kaydetmişti:

“Siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın.

Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, tüm bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu biz bozarız.

Şunu bir defa bilmemiz, kabullenmemiz gerekir. Devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz. Her zaman her an bu tür diyaloglar olur, olmalıdır. Hatta bir söz var; ‘İplikle de olsa bağı koparmayın, o bağ devam etsin. Gün olur lazım olur.’ Diplomasiyi tamamen devre dışı bırakamazsınız.”

Perinçek’ten Şam’a ziyaret

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Rudaw yayınına katılmış ve Eylül ayında Şam’a giderek Esad’la görüşeceklerini belirtmişti.

Tasnim haber ajansı da Perinçek’in 12 kişilik özel bir uçakla eski bakanlar ve üst düzey diplomatlarla birlikte Şam’a uçacağını ileri sürdü.

Bu uçuşun 2011 yılından beri Türkiye’de Şam Havalimanı’na yapılan ilk doğrudan uçuş olacağı vurgulandı. Rudaw, iznews