İran lideri Hamaney’den protestolara sert müdahale eden Besic milislerine övgü

İran’da 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin ölümüyle ilgili başlayan protestolarda çok sayıda protestocu yaşamını yitiridi. Protestolarla ilgili konuşan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, gösterilerin bastırılmasında yer alan Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı gönüllü Besic milislerinden övgü dolu sözlerle bahsetti.

İran’da 22 yaşındakiJina Amini’nin polis tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesiyle ilgili başlayan gösteriler devam ediyor. Ülkenin dört bir yanında Amini’nin öldürülmesinin yanı sıra hayat pahalılığına isyan eden protestocular, güvenlik güçleriyle çatışıyor.

BESİC MİLİSLERİNİ ÖVDÜ

Tansiyonun hiç düşmediği İran’ın Lideri Ayetullah Ali Hamaney, protestoların bastırılmasında en ön safta yer alan Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı gönüllü Besic milisleri övdü.

“İSYANCILARLA MÜCADELE, BESİC’İN EN ÖNEMLİ GÖREVLERİNDEN BİRİDİR”

Besic üyelerini kabul eden Hamaney, “İsyancılarla mücadele, Besic’in en önemli görevlerinden biridir. İran’ın savaş alanı sokaklardaki bir avuç isyancıyla sınırlı değil ancak bu durum isyancıları gözardı etmek anlamına gelmez. Herhangi bir isyancı ve terörist cezalandırılmalıdır.” diye konuştu. Hamaney, göstericilere ilişkin “Bu birkaç kişi ya cahil ya da paralı asker.” ifadesini kullandı.

“MÜZAKERE, ABD İLE SORUNLARIMIZI ÇÖZMEYECEK”

Ülkedeki olayları, “Batı’nın İran’a uyguladığı baskının bir parçası” olarak değerlendiren Hamaney, şunları kaydetti: “Siyasi bilgi sahibi olduklarını iddia eden ancak gazetelerde ve internette yaptıkları analizlerle insanı gerçekten üzen bir grup insan, bu isyanların bitmesi için ABD ile sorunların çözülmesi gerektiğini söylüyor. Müzakere, ABD ile sorunlarımızı çözmeyecek. ABD ile sorunumuzu tek bir şey çözebilir ve bu da fidye ödemektir ancak bu tek bir fidye değil, kalıcı fidye talep ediyorlar.”

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

İRAN ÖLÜ SAYISI HAKKINDA NET AÇIKLAMA YAPMIYOR

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor. Ülke medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında yaklaşık 60 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

YÜZLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), 22 Kasım’da yayımladığı raporda, Emini’nin ölümü sonrasında başlayan sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 416 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İRAN OLAYLAR İÇİN “ABD’NİN KOMPLOSU” DİYOR

İran yönetimi, yaklaşık iki buçuk aydır devam eden olayları, “ülkeyi parçalamayı hedefleyen ABD, İsrail ve İngiltere gibi güçlerin komplosu” olarak değerlendiriyor.