“İran ile birlikte Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Türkiye ve İran olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Teröristlerin Suriye’den temizlenmesi gerekiyor” dedi. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ise Şam ile ilişkilerin değişmesinden memnun olduklarını belirterek, “Türkiye ile terörle mücadelede üst düzeyde iş birliğimiz var” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Ankara’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından her iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Abdullahiyan’ın açıklamarından öne çıkanlar;

“Çok önemli istişarelerde bulunduk. Yaklaşık 90 dakika boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte istişarelerde bulunduk. Görüşmelerimizin en önemli başlıklarından biri ise Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı idi. Bu yedinci toplantıydı. Sayın Reisi, iş yoğunluğu nedeniyle seyahatini erteledi. İnşallah yakın gelecekte bu ziyaretin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Terörle mücadelede üst düzeyde iş birliğimiz var. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerimiz iyi seviyede ancak yeterli kapasitede değil.

Şam ile ilişkilerin değişmesinden memnunuz.

Ukrayna konusunda da Türkiye ile işbirliğimiz devam edecek. Afganistan’da kadınların ve kız çocuklarının eğitim haklarının engellenmesine karşıyız. Afganistan’da yardım yollarının açık tutulması gerekiyor.

Biz İran’a olan yaptırımların da kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Şayet Amerikan tarafı çelişkili ifadelerini bir kenara bırkırsa nükleer savaş mutabakatı gerçekleşebilir.

ABD ve Rusya sözlerini tutmalı

Abdullahiyan’ın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Türkiye ve İran olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Teröristlerin Suriye’den temizlenmesi gerekiyor.

PKK ve YPG Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmak istedi. Biz hem DAEŞ’ten hem PKK/YPG’den bu koridoru temizledik. Biz bunları hedef alıyoruz. Onlar Suriyeli sivillere saldırıyorlar. Irak’ta da aynı şeyi yapıyorlar. Buralarda ciddi bir PKK tehdidi var. Bu hem İran için hem Türkiye için de tehdit. ABD bize söz verdi, Rusya bize söz verdi. Sözlerini tutmadılar.

Savcılığın ‘soruşturmaya gerek yoktur’ açıklaması son derece yersizdir. Bu eylemi teröristler gerçekleştirdi. İfade özgürlüğünden bahsediliyor ama bu ırkçı ve nefret söylemi içeren bir saldırı. Irkçılık ve nefret söylemi İsveç’te suç değil mi? Bize bunun hesabını versinler. İsveç bizi aldatmasın. İmzaladığımız mutabakata uyup ileriye dönük hareket etmeyi tercih etmeliler.”

Jina Emini protestoları hakkında açıklama

Çavuşoğlu’nun ardından Abdullahiyan, Jina Emini protestolarına ilişkin şunları söyledi:

“İran’da kadınlar büyük özgürlüklere sahiptir. Yabancı ülkeler İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde girişimlerde bulunmuşlardır. Batı’nın girişimleri nedeniyle Afganistan ve Irak’ta ölen kadınların ve çocukların hesabını neden kimse sormuyor.”