İran Dışişleri: ‘Nükleer Anlaşma’ konusunda Trump’la zaman kaybetmeye gerek yok

İran, 2015 yılında Avrupa Birliği (AB), ABD, Almanya, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilen Washington ile yeniden müzakere masasına oturmayı “zaman kaybı” olarak görüyor.

Anlaşmadan Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın kararıyla çekilen Washington, İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Donald Trump’ın selefi Barack Obama’nın ABD Başkanı olduğu dönemde imzalanan anlaşma, İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlandırması karşılığında Tahran’a yönelik uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, Tahran’ın nükleer programı konusunda ABD ile yeniden görüşme ihtimalinin bulunup bulunmadığına dair soru üzerine şu yanıtı verdi:

“Zaten bir anlaşmamız var. Bu anlaşma üzerinde ABD ve diğer ortaklarla 2,5 yıl boyunca müzakere ettik. Belki de tekrar seçilmeyecek olan bu başkanla yeni bir 2,5 yıl daha mı harcayalım? Halefinin reddetme ihtimali bulunan bir belgeyi mi imzalayalım?”

İranlı bakan, “Neden güvenilmez bir ortakla vaktimizi harcayalım? Avrupalı müttefiklerimiz çekinmese, onlar da bunu kabul ederdi” diye ekledi.