İran Dışişleri Bakanı Zarif: Bazı ülkeler Suriye’deki çözüm sürecini baltalıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bazı ülkeleri Suriye’deki siyasi çözüm sürecini baltalamakla suçladı.

Zarif, cumartesi akşamı Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile yaptığı görüşme esnasında “Geçtiğimiz yıllarda Suriye krizini bitirme fırsatı vardı, ancak her seferinde bazı ülkelerin çözümü baltalama ve fırsatları kaçırma çabalarıyla karşı karşıya kalıyoruz” ifadelerini kullandı. Rus haber kanalı Russia Today’e göre Zarif “özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yayılmışken Suriye halkına ve hükümetine uygulanan haksız ve adaletsiz yaptırımların kaldırılması gerektiğini” vurguladı. 

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada Pedersen’in Zarif’e Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına ilişkin son durum ve bir sonraki toplantının yapılması için gösterilen çabalar hakkında bilgi vererek “krizi çözme konusunda İran’ın BM ile yaptığı işbirliğine” ve “Tahran’ın bu süreçteki rolünün önemine” vurgu yaptığı ifade edildi.

BM Temsilcisi Geir O. Pedersen, geçtiğimiz perşembe günü Moskova’yı ziyaret ederek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelmişti. Söz konusu görüşmede iki taraf, Suriye krizinin çözüm dosyalarına ve Suriye Anayasa Komitesi kapsamında yeni bir müzakere turu düzenlemek için halihazırda devam eden hazırlıklara odaklanmıştı. Rusya’daki yorumcular, Pedersen’in göreve geldiği günden beri Moskova’ya yaptığı bu beşinci ziyaretini, Rusya’nın geçtiğimiz ay Anayasa Komitesi’nin toplanmasına karar vermesinin ardından yeni bir tarih belirlemek amacıyla yürüttüğü istişarelerin bir parçası olarak gördü.