İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: ABD’nin Suriye’deki hedefi petrol kuyularını çalmak!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin Suriye’deki hedefinin petrol kuyularını çalmak olduğunu söyledi.

Ülkenin başkenti Tahran’da düzenlenen Vahdet Konferansı’nda konuşan Ruhani, bölgedeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ruhani şunları söyledi:

“ABD yöneticileri bugün açık bir şekilde hedeflerinin Suriye petrol kuyuları olduğunu söylüyor. Beyaz Saray’dan daha önce bu kadar açık bir söz duymamıştım. ABD’nin hedefi Müslümanların kaynaklarını yağmalamaktır fakat bu tabiri onlardan işitmemiştik.”

Ruhani, “Bölge meseleleri bölge ülkeleri ve halkları tarafından çözülmelidir. Başkaları sorunları çözemez, onlar sürekli olarak problem üretir. ABD, bölgenin ve İslam dünyasının dostu değildir” dedi.

Afganistan, Irak ve Yemen’deki savaşlar ile İslam ülkeleri arasındaki ihtilafların ABD’nin komploları nedeniyle meydana geldiğini savunan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundaki (Rojava) petrol kaynaklarıyla ilgili açıklamasına da tepki gösterdi.

Irak ve Lübnan’daki olaylara da değinen Ruhani, şunları kaydetti:

“Irak halkı, refah, kalkınma ve sorunların çözümü için meydanlara çıkıp yöneticilerini uyarıyor ancak ABD bu gösterileri istismar ederek bir isyana, ihtilafa ve ölüme çeviriyor. Lübnan halkı ekonomik sorunları için sokağa çıkıyor ve yöneticilerinden problemlerin çözülmesini talep ediyor. ABD ise bunu Lübnan iç savaşına dönüştürmeye çabalıyor.”