İran, Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınayarak, Irak hükümetinin saldırganlara karşılık vermesini istedi!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, İran’ın Necef Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınayarak, Irak hükümetinin “kesin ve etkili bir şekilde” saldırganlara karşılık vermesini istedi.

Musevi yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin diplomatik kurumlar ve diplomatların korunması için sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ve bu yönde İran’ın “şiddetli itirazının” Irak’ın Tahran Büyükelçisine iletildiğini söyledi.

Necef’te dün akşam bazı göstericiler İran Başkonsolosluğunu ateşe verdiler. Olayda konsolosluk binası tamamen tahrip oldu çalışanların sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Göstericilere yapılan müdahalede en az 32 kişi yaralandı.

Olayın ardından kente giriş ve çıkışlar kapatıldı, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın, kentte sükunet sağlanıncaya kadar devam edeceği belirtildi.

Irak hükümetinden yapılanı açıklamada, konsolosluk binasına yapılan saldırıyı kınayarak bu tür olayların tasvip edilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Geçtiğimiz ay da Kerbela kentindeki İran Konsolosluğuna benzer bir saldırı düzenlenmişti.

IRAK’TA TANSİYON DÜŞMÜYOR

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde 320’den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor.