İran basını: ‘Suriye’de Türkiye ile Kürtler arasında yoğun çatışmalar var

İran Fars Haber Ajansı (FNA), Suriye’nin Kuzey Halep ve Haseke bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşandığını öne sürdü.

Suriyeli muhalif gruplara ait Step News haber sitesine dayandırdığı haberinde FNA, Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı, Haseke ve Türkiye sınırına bazı noktalara yoğun saldırılar düzenlediğini, çatışmalara Türk özel birliklerinin de katıldığını öne sürdü. 

FNA, çatışmaların, SDG militanlarının Nusaybin’deki bir kontrol noktasına saldırı düzenlemesinden sonra gerçekleştiğini de belirtti. 

Kürt haber sitesi Hawar da Türkiye birliklerinin SDG’ye ait Tel Rıfat ve Halep’in kuzeyindeki el Şabha bölgesinde bulunan Balunieh, Harbal ve Şeyh İssa köylerini saldırı düzenlediğini iddia etti. 

Haber sitesi, iki Türk hedefinin vurulduğunu, saldırılarda üç Türkiye askerinin öldürüldüğünü de iddia etti. Bu iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Ankara’nın desteklediği militanlarla Kürt gruplar arasında Harbal ve Şeyh İssa köylerinde çatışmalar yaşandığını duyurdu. 

FNA, Step News’a dayandırdığı haberinde Menbiç üzerinde Türkiye dronlarının uçtuğunu da belirtti. 

Suriye Kürt Ulusal İnisiyatifi Başkanı Ömer Ousi pazartesi günü Suriye El Vatan gazetesine verdiği demeçte Washington’ın Türkiye’nin Menbiç’e girmesine yeşil ışık yaktığını öne sürmüştü. 

FNA, Amerikan birliklerinin Halep ve Rakka vilayetlerinin Türkiye sınırına yakın noktalara onlarca kamyonla mühimmat ve silah takviyesi yaptığını da ileri sürdü. İddiaya göre silahlar SDG’nin Türkiye sınırına yakın noktalara yüzden fazla kamyonla taşındı. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgenin IŞİD’den kurtarılmasından itibaren 2030 kamyonun bölgeye silah taşıdığının tespit edildiğini açıkladı. 

Kürtçe yayın yapan Xeber24 haber sitesi de Amerikan silahlarını taşıyan çok sayıda kamyonun Kobani yakınlarındaki el Celbiye kasabasına vardığını ileri sürdü. 

Bir aydan fazla bir süredir bölgeye askeri yığınak yapan Türkiye, ABD ile süren görüşmelerden bir sonuç alınamaması durumunda Menbiç’e operasyon düzenleyeceğini iddia ediyor.

Ancak uzmanlar, ABD’den yeşil ışık alınmadan Türkiye’nin sadece tehditlerle yetineceğini, muhtemel bir operasyondan çekineceğinin altını çiziyor. 

Londra’da yayınlanan El Kuds el Arabi’nin yazarlarından Vail İssa ise ‘Türkiye’nin Suriye çıkmazı’ başlıklı makalesinde Türkiye’nin Menbiç’e bir operasyon düzenlemesinin söz konusu olamayacağını öne sürüyor. 

Yazarın makalesinde bazı bölümler şu şekilde:

“ABD elçisi James Jefrey’in Türkiye ile Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge konusunda herhangi bir anlaşmaya varmadıklarını açıklaması, Washington’ın Kürtleri koruyacağını açıklaması Türkiye için büyük bir çıkmaza yol açtı. Türkiye’nin bölge ile ilgili tehditleri sadece ‘ses bombası’ndan ibarettir. Jeffrey’in sözlerinden Türkiye’nin Washington’ın kırmızı çizgilerini aşabileceğine dair herhangi bir işaret görmüyoruz. Ayrıca Jeffrey, Türk Savunma Bakanı’nın Kuzey Suriye’ye yönelik bir saldırı yapma niyetinde olmadığını da belirtiyor. 

Türkiye’nin ABD ile görüşmelerinde bir sonuca varamaması, Ankara’yı Rusya’ya yöneltecektir. Türkiye’nin icazet almadan Suriye’nin kuzeyine bir saldırı düzenleme seçeneği yoktur.”

Kaynak: Ahval/Burak Tuygan