İran, Bağdat’tan Kürt örgütlerin Kürdistan Bölgesi’nden çıkarılmasını istedi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’den Tahran’a karşı silahlı mücadele yürüten Rojhılatlı Kürt partilerin Kürdistan Bölgesi’nden “acilen” çıkarılmasını istedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Tahran’a giden Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile görüşen Şemhani, “terör örgütleri” olarak nitelendirdiği Kürt partilerin “silahsızlandırılması ve Kürdistan Bölgesi’nden çıkarılması gerektiğini” belirtti.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Rojhılatlı örgütlerin “İran’a karşı hareketliliğinin arttığını ve bunun iki ülke sınırları için de endişe verici olduğunu” belirten Şemhani, “Bu örgütlerin süratle silahsızlandırılması ve Irak’tan çıkarılması zaruridir” dedi.

Kazımi de siyasi ve güvenlik alanındaki potansiyelini bölge ülkeleriyle daha yakın iş birliği ve istikrarın bozulmasına neden olan yanlış anlaşılmaların giderilmesi için harcamaya hazır olduklarını söyledi.

Beraberindeki heyetle bugün Tahran’a gelen Kazımi İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya gelerek basın toplantısı düzenlemişti.

İranlı generel Kürt partileri tehdit etmişti

Geçtiğimiz hafta, İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpur, Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Rojhılatlı Kürt partileri tehdit etmiş ve saldırı yapacaklarını açıklamıştı.