İran-Azerbaycan gerginliği devam ediyor: İran’ın Bakü Büyükelçiliği’ne saldırı

İran’ın Azerbaycan sınırında başlattığı askeri tatbikatın yol açtığı gerilimin akabinde önceki gece İran’ın Bakü Büyükelçiliği saldırıya uğradı.

Bakü Büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, saldırıya tepki göstererek, yargı sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi.

Musevi,  İran resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, ‘’Dün gece yarısı bazılarının İran’ın Bakü Büyülelçiliği binasına saygısızlıkları ve saldırılarından sonra, yapılan resmi itiraz sonucunda Azerbaycan diplomatik polis ve İçişleri Bakanlığı 4 saldırganı tutukladı‘’ dedi.

 İran, ülkenin kuzeybatısındaki Azerbaycan ile Ermenistan sınırında dün, “Hayber Fatihleri” adını verdiği bir askeri tatbikat başlattı.

İran devlet medyasına göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyomers Haydari, tatbikata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen tatbikata zırhlı ve topçu birlikler ile insansız hava araçları (İHA), elektronik savaş birimleri ve helikopter ateşi desteğiyle başlandı.

Haydari, tatbikatta kendi ürettikleri 2 tanksavar ile diğer bazı silahların tanıtılacağını belirterek, “Bu tatbikatlar hazırlık seviyesinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde komşu ülkelerde de tatbikatlar yapılıyor. Geçen ay sınırlarımızda 4-5 tatbikat yapıldı. Şu anda sınırlarımızda, Türkiye’de bir tatbikat yapılıyor ve bu süreç devam ediyor” dedi.

“Bir ülke IŞİD’i davet etti”

IŞİD üyelerinin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar esnasında bir bölge ülkesinin davetiyle sınırlarına geldiğini ileri süren Haydari, “İran bu bölgede ülkelerin resmi sınırlarının değişmesi konusunda hassastır ve bunu kabul edilemez olarak görmektedir. Yasal sınırlar korunmalıdır. Bir ülkenin sınırlarını korumada gösterdiği zayıflık başka bir ülkenin yabancılardan destek alarak sınırları değiştirmesine gerekçe oluşturmaz. İran böyle bir şeye izin vermez” ifadelerini kullandı.

Aliyev tepki göstermişti

Haydari, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne vurgu yaptıklarını belirterek, “Hiçbir zaman işgali savunmadık” dedi.

Tatbikatın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran’ın daha önce sınırda düzenlediği tatbikatlara gösterdiği tepkinin ardından gelmesi dikkati çekti.

AA’ya konuşan Aliyev, 27 Eylül’de, İran’a ait tırların “yasa dışı” şekilde Karabağ bölgesine gönderildiğini savunmuştu.

Azerbaycan’ın, işgalden kurtarılan bölgeye gönderilen İran tırlarını kontrol etmeye başlamasından hemen sonra İran’ın Azerbaycan sınırında tatbikatlara başladığını belirten Aliyev, “İlk olarak söylemeliyim ki her ülke kendi topraklarında istediği askeri tatbikatı yapabilir. Bu onun egemenlik hakkı. Buna kimse söz söyleyemez. Fakat bunu bir zaman kesitinde analiz ettiğimizde bunun hiçbir zaman olmadığını görüyoruz. Neden şimdi ve neden bizim sınırımızda? Bu soruları ben değil, Azerbaycan toplumu soruyor. Bu soruyu dünyadaki Azerbaycanlılar soruyor” ifadelerini kullanmıştı.