Irakt’ta devam eden eylemler hayatı durma noktasına getirdi!

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini nedeniyle hükümet karşıtı protestolar devam ederken, ana yol ve köprülerin eylemcilerce kapatıldığı orta ve güney kentlerinde hayat durma noktasına geldi.

Hükümet karşıtı gösterilerin sürdüğü Irak’ın güneyindeki Basra, Zikar, Musenna, Meysan, Semava ve Necef ile ortasındaki Babil ve Kerbela’da çok sayıda ana yol ve köprülerin eylemcilerce kapatıldığı belirtildi.

Ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra’da göstericiler kent merkezi ve limanlara çıkan yollar ile bazı köprüleri trafiğe kapattı.

Basra’daki Um Kasr ve Hor Zubeyr limanlarıyla çimento fabrikası ve elektrik üretim santraline giden yolları lastik yakarak kapatan göstericiler, kentte ‘genel grev’ çağrıları yapıyor.

ABDULMEHDİ’NİN MEMLEKETİNDE TANSİYON YÜKSEK

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin memleketi olan Zikar’da göstericiler kent merkezi Nasıriye’de bulunan Hadarat, Nasr ve Zeytun köprülerini araç trafiğine kapattı.

Bunun üzerine Zikar Valisi Adil Duheyli sağlık ve güvenlik birimine bağlı olanlar dışında tüm devlet kurumlarında resmi tatil ilan etti.

Semava ve Necef vilayetlerinde de protestolarını sürdüren göstericiler, kent merkezlerindeki bazı yol ve köprüleri kapattı. Söz konusu noktalarda trafik akışı tamamen durdurdu.

Ülkenin orta kesimindeki Babil ve Kerbela ile güneydeki Musenna ve Meysan’da da göstericiler kent merkezlerinde çadırlar kurarak genel grev başlattı.

Irak’taki gösterileri organize eden taraflar daha önce de ülkede genel greve gidilmesi çağrıları yapmıştı.

IRAK’TAKİ OLAYLAR

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şu ana kadar 320’nin üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Bağdat başta olmak üzere orta ve güneydeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında zaman zaman İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.