Irak’tan İran ve Türkiye’ye: Suyu bırakmazsanız sizlerle ticareti yasaklarız

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hakim Zamili, İran ve Türkiye’nin Irak’ın su payını serbest bırakmaması halinde Irak Parlamentosunun iki ülke ile ticareti yasaklayan bir yasa çıkaracağını ve bu yasağı delenlerin cezalandırılacağını söyledi.

Irak şu anda ciddi bir kuraklık ve su sıkıntısı sorunu yaşıyor. Söz konusu su kıtlığı en fazla ülkenin güneyinde etkisini gösteriyor.

Irak’ın güney kesimlerinde çok büyük alanlar çöle dönüşmüş durumda ve bu da ciddi bir endişeyi beraberinde getiriyor.

Şimdiye kadar İran’dan gelen nehirlerle ülkeye yaklaşık 7 milyar metreküp su akıyordu ancak bu su kesilmiş durumda.

Su krizi ve ülke topraklarının bir kısmının çöle dönmesi Irak hükumeti yetkillerini farklı arayışlara itmiş görünüyor.

Ülke yönetimi, Türkiye ve İran’a karşı sert bir tutum takınması gerektiğini düşünüyor.

Irak Su Kaynakları Bakanı ve bakanlık yetkilileri, Parlamento Başkan Yardımcısı ile birlikte su krizine çözüm bulmak amacıyla bir araya geldi.

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hakim Zamili toplantıda yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye’ye uyarıda bulunarak eğer Irak’a akan suyu açmazlarsa her iki ülke ile ticareti yasaklamak kararı alabileceklerini söyledi.

Hakim Zamili, “Türkiye ile yıllık ticaretimiz 20 milyar dolardan daha fazla. İran ile de 16 milyar dolayında ticaret bu yapıyoruz. Eğer su ile ilgili sıkıntıları çözmezlerse mecburen parlamento olarak çıkaracağımız kanun ile bu ülkelerle her türlü ticareti, alışverişi, ihracat ve ithalatı yasaklamak zorunda kalacağız” dedi.

Su Kaynakları Bakanlığı’nın açıklamalarına göre İran’dan bugüne kadar 7 milyar metreküp dolayında su akıyordu. Ancak bu rakam şu an sıfıra inmiş durumda. Türkiye ise yüzde 20’lik su akışı uyguluyor.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı Ali Razi ise “Çözüm yolları bulmak için uğraşıyoruz. Fakat daha geniş bir desteğe ihtiyacımız var. Özellikle kalan suyun korunması, israf edilmemesi için fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.

Birleşmiş Milletler daha önce yaptığı uyarıda Irak’ın güneyinden su kıtlığı ve kuraklık nedeniyle halkın yaklaşık yüzde 25’inin göç etmek zorunda kalacağını bildirmişti.

İran Irak’a akan nehirler üzerine 14 baraj inşa etmiş durumda. Yine Türkiye’de de benzer şekilde barajlar aracılığıyla İrak’a ulaşan su kısıtlanmış oluyor. Rudaw