Irak’taki Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali es-Sistani: Döviz satışı caiz değildir

Irak’taki Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali es-Sistani, tüccarların komşu ülkelere döviz satmasına, ülke ekonomisine zararlı olduğu ve yasal prosedürlere aykırı olduğu tespit edildiğinde izin verilmediğini söyledi.

Sistani’nin Ofisi, bir Şii takipçisinin Irak para birimini komşu ülkelere satılmasının meşruiyetiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Ofis’in cevabında, “Ulusal ekonomiye zarar vermediği veya yürürlükteki yasalara aykırı olmadığı sürece satış kendi başına caizdir” ifadelerine yer verildi.

Sistani’nin konuya ilişkin açıklaması, Irak dinarının ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam ettiği bir dönemde geldi.

Irak’tan yurt dışına yapılan dolar kaçakçılığı, Irak dinarının değer kaybetmesinin nedenlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Irak Merkez Bankası, 1 doları 1460 dinardan satmasına rağmen, yaklaşık bir aydır 100 ABD doları 150 bin Irak dinarının üzerinde işlem görüyor.

Irak Merkez Bankası, Irak dinarının ABD doları karşısındaki değer kaybını, kara para aklama ve yurt dışına kaçak yollarla para çıkarılmasını önlemek üzere dolar satışı için elektronik bir platformun oluşturulmasına bağladı.