Irak’taki Şii Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri: ABD’ye ‘burası Vietnam olur’

Irak’taki Şii Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri, ABD güçlerine tehditte bulunarak, “Eğer burada savaşırlarsa Vietnam’da yaşadıkları yenilgiyi tadacaklar” dedi.

İngiliz Independent gazetesine konuşan Hadi Amiri, ABD Başkanı Donald Trump yüzünden Washington’ın zayıfladığını öne sürdü.

“Kendi isteklerini başka ülkelere dayatmak gibi bir hakları yok” diyen Amiri, “Bırakalım da Trump sorunlarını ilk önce Kongre’yle çözsün” şeklinde devam etti.

Bedir Örgütü lideri, “Eğer Amerika Irak’ı bölgesel çekişmeleri çözmek için kullanacak olursa, Irak’ı onlar için ikinci Vietnam yapıp yenilgiye uğratacağız” ifadesini kullandı.

Irak’taki ABD güçlerine tehditlerde bulunan Amiri, “Amerika’nın Irak topraklarını kullanmasına ve bölge ülkelerini izleyip sorunları çözme yeri yapmasına müsade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Şii güçler bir süredir Irak’taki ABD güçlerinin ülkeden çıkmasını dillendiriyor. Haşdi Şabi milis grubunun parlamentodaki temsilcileri de bu yönde bir tasarı hazırlayarak parlamentoya sunacaklarını bildirmişti.