Irak’taki protesto gösterileri devam ediyor: Siyasi parti binaları ateşe verildi

Irak’ın Zikar vilayetindeki gösterilerde dün bir aktivistin suikast sonucu öldürülmesi üzerine kentteki siyasi parti merkezleri protestocular tarafından ateşe verildi.

Zikar vilayetinde adını vermek istemeyen bir güvenlik görevlisinin verdiği bilgiye göre, vilayet merkezi Nasıriye’ye gelen onlarca gösterici birçok parti bürosunu yaktı.

Eski Başbakan Nuri Maliki’nin Dava Partisi, Hadi Amiri’nin liderliğini yürüttüğü Bedir Tugayları Örgütü Merkezi, AsaYib Ehl’ul Hak Hareketi Merkezi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Görevler Grubu Merkezi ve İl Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Cebbar Musevi’nin ofisi de ateşe verilen siyasi merkezler arasında yer alıyor.

Söz konusu yerler, protestoların ilk başladığı ekim başında da göstericiler tarafından yakılmıştı.

SUİKASTLERE TEPKİ

Siyasi parti merkezlerinin ateşe verilme nedeninin ise dün aktivistlerden Muhammed el-İsami’nin suikast sonucu öldürülmesi olduğu belirtildi.

Nasıriye’de düzenlenen gösteriler sırasında dün aktivist İsami, hareket halindeki sivil bir araçtan susturucu silahla açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Aynı gün benzeri bir olayda iki ayrı aktivist de silahlı saldırıya uğramıştı.

Protestoların başladığı ekim ayından bu yana özellikle son iki haftadır protestoculara karşı düzenlenen suikastlerde dikkat çeken artışlar yaşandığı gözleniyor.

ÜLKEDE KANLI GÖSTERİLER SÜRÜYOR

Irak’ta da işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla Ekim ayında başlatılan gösteriler sürüyor.

Aylardır süren gösteriler Başbakan Adil Abdülmehdi’yi istifaya götürdü.

Olaylarda şimdiye kadar yaklaşık 500 gösterici hayatını kaybetti, 20 bin dolayında kişi yaralandı.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği, gösterilerin başlangıcından itibaren 48 kişinin kaybolduğunu ya da kaçırıldığını açıkladı.