Irak’taki hastane yangında ölü sayısı 92’ye yükseldi

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının kaldığı hastanedeki yangında ölü sayısının 92’ye yükseldiği bildirildi.

Irak resmi haber ajansının Zikar Sağlık Dairesi’ne dayandırdığı haberine göre, Zikar’da Covid-19 hastalarının yattığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangında 28 kişi daha hayatını kaybetti.

Son ölümlerle birlikte yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 92’ye çıktı.

Daha önce ölü sayısının 64, yaralı sayısının da 50 olduğu aktarılmıştı.

Komisyon kuruldu

Irak Bakanlar Kurulu da bugün Başbakan Mustafa Kazımi başkanlığında toplantı düzenledi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Başbakan Kazımi’nin İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangını soruşturmak üzere kurduğu komisyona bir hafta süre verdiği kaydedildi.

Öte yandan felaketin ardından Zikar Sağlık Müdürü görevinden alınan Saddam Sahip Tuvil’in yerine Sadi Kazım’ın vekaleten atandığı bildirildi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr ise, felaketin yaşanmasında sorumluluğu olanların en ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu.

Salih: Zikar’daki yangın yolsuzluk ve kötü yönetimin sonucudur

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Zikar’daki İmam Hüseyin Hastanesinde çıkan yangına ilişkin, “Bu trajik olay yolsuzluk ve kötü yönetimin sonucudur” dedi.

Salih Sosyal medaya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “İmam Hüseyin Hastanesindeki ve daha önce Bağdat’taki İbn Hatip Hastanesindeki trajediler, Iraklıların hayatını yok sayan ve kuruluşlarda reform yapılmasına izin vermeyen yolsuzluk ve kötü yönetimin bir sonucudur” ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili gerekli soruşturmanın yapılması çağrısı yapan Salih, kuruluşların çalışma şeklinin takip edilmesi ve vatandaşların korunması gerektiğine vurgu yaptı.

 “Hükumet istifa etmeli”

Zikar’da bulunan Rudaw muhabiri Mustafa Goran, hastanede yaşanan büyük felaketi görüntüledi.

Rûdaw mikrofonuna konuşan ve yakınlarını kaybeden gençlerden biri, hükümetin dün gece verdiği yetersiz kararlara atıfta bulunarak Başbakanı Mustafa Kazımi ve hükumetin istifasını talep etti.

Yakını vefat eden bir başkası ise, güvenlik güçlerinin dün akşam kurbanları kurtarmalarına engel olduğunu söyledi.