Irak’ta sunniler yeni bir silahlı güç oluşturdular: Oluşumun ismi ‘Haşdi Sünni’

Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova Vilayeti’nde “Haşdi Sünni” isimli bir silahlı gücün kurulduğu gelişmesi, Irak’ta yeni bir tartışma başlattı.

Irak medyasına konuşan Irak Parlamentosu Asayiş ve Savunma Komisyonu Üyesi Muhammed Reza, “Devlet ve Haşdi Şabi Genel Kurulu çerçevesi dışında kalan her silahlı güç, milis ve sorumsuz olarak tanımlanır. Bu, bölgelerde yeni bir boşluğa ve sorunlara neden olur. Zaten bu bölgelerde sorun açısından yeterince zenginiz” dedi.

Konu hakkında yeterli detaya ulaşmadığını belirten Reza, “Haberi medyadan gördüm ve Asayiş ve Savunma Komisyonu olarak bu konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

K24’ün bildirdiğine göre, Ninova polisinden yapılan açıklamada, Haşdi Sünni isimli güce üye alınması için vilayet genelinde form dağıtıldığı belirtildi.

Baghdad Today’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak ise, “Bu kişiler Sünni Müfti Mehdi Sumeydi’ye bağlılar. Başta Musul olmak üzere vilayetteki gençlere form dağıtılarak Haşdi Sünni’ye bağlı Um Rabiayni Tugayı’na katılmaları isteniyor” bilgisini paylaştı.

Kaynak, bu gücün oluşturulmasındaki amacın bölgenin güvenliğinin sağlanması ve DAİŞ’in bölgeye dönüşünün engellenmesi olduğunu kaydetti.

İlgili Haberler