Irak’ta Sünniler hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenler için dayanışma gösterileri düzenlendi!

Irak’ta Sünnilerin yoğunlukta yaşadığı illerde ilk defa, hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenler için dayanışma gösterileri düzenlendi.

Anbar, Musul, Diyala ve Selahaddin vilayetleri sakinleri, başta Bağdat olmak üzere Irak’ın orta ve güney kesimlerinde 1 Ekim’den bu yana gösteriler düzenleyip güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşı karşıya kalan protestoculara destek vermek için sokaklara çıktı.

Sünnilerin ağırlıkta yaşadığı bir başka vilayet olan Selahaddin’de de yüzlerce kişi sokağa çıkarak, Bağdat ve güney vilayetlerinde gösteriler sırasında hayatını kaybedenler için yine mum yaktı.

Diyala ve Musul’da sokağa çıkan vatandaşlar da hayatını kaybeden göstericiler lehine slogan atıp göstericilerin ölümünde parmağı olanların yargı önüne çıkarılması talebinde bulundu.

IRAK’TAKİ GÖSTERİLER

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şu ana kadar 350’den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.