Irak’ta sosyal medya yasağı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün 3 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı gösterilerin ardından sosyal medya yasağı getirildi.

Irak medyasında yer alan habere göre, başkent Bağdat başta olmak üzere bazı kentlerde, Facebook ve WhatsApp gibi yoğun kullanılan sosyal medya programlarına erişim engellendi.

Irak hükümeti, 3 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı gösteriler için acil inceleme başlattığını açıklamıştı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Bağdat ve birçok vilayette gerçekleşen gösteriler hakkında acil inceleme başlatıldığı bildirilmişti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, şunları kaydetmişti:

“Barışçıl anayasal haklarını kullanan göstericilerle, ülkenin ve göstericilerin güvenliğini koruyan güvenlik kuvvetleri arasında fark gözetmeyiz. Gösterici ya da güvenlik güçleri arasındaki kurbanlarla kamu düzeni ve halkın barışını tehdit eden sloganlar atarak maksatlı bir şekilde can kaybına neden olanları da birbirinden ayırırız.”

Halkın tüm isteklerinin kanunlar çerçevesinde yerine getirilecek

Halkın tüm isteklerinin kanunlar çerçevesinde yerine getirileceği sözünü veren Abdulmehdi, gösterilerden önce halkın bütün taleplerini toplayan komisyonların oluşturulduğunu ve isteklerin yerine getirilmesi için çalışmaların başlatıldığını vurgulamıştı.

Başbakan Abdulmehdi, sükunet çağrısında bulunarak, Irak ve halkına karşı fırsat kollayanlara imkan verilmemesini istemişti.