Irakta, Kasım Süleymani arabuluculuğunda anlaşmaya varıldığı iddia ediliyor

Irak’ta güvenlik güçlerinin başkent Bağdat’taki Tahrir, Tiran ve Hıllani meydanlarına müdahalesi sonucu dün hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye, yaralıların sayısı ise 100’e yükselirken, siyasilerin İran arabuluculuğunda anlaştığı öne sürüldü.

Güvenlik güçleri, göstericilerin yoğun olarak bulunduğu Tiran ve Hıllani meydanlarındaki göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı. Her iki meydandaki göstericiler, yoğun gazdan kaçmak için cadde ve sokaklara dağıldı. Zaman zaman iki taraf arasında arbede yaşandı.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, müdahale sırasında 7 kişi hayatını kaybetti.

Göstericilerin kalesi Tahrir Meydanı’nda ise protestolar hala devam ediyor. Göstericilerin 1 Ekim’den beri doldurduğu ve bu akşam boşaltmak zorunda kaldığı Tiran Meydanı, göstericilerin kalesi kabul edilen Tahrir Meydanı’na yakın bir mesafede yer alıyor. Hıllani Meydanı ise başkentin en güvenli bölgesi ve devlet ve diplomatik misyonların bulunduğu Yeşil Bölge’ye açılan Sinek Köprüsü’ne yakın bir konumda.

Öte yandan Irak Savunma Bakanlığından Yüzbaşı Kays el Mehdavi, yerel basına yaptığı açıklamada, Tahrir Meydanı’na müdahalenin gerçekleri yansıtmadığını ifade ederek “Taleplerin gerçekleşmesini sağlayacak olanlar göstericilerdir ve bizim görevimiz de Tahrir ve diğer meydanlardaki göstericileri korumaktır” dedi.

KASIM SÜLEYMANİ ARABULUCULUĞUNDA ANLAŞMA İDDİASI

Irak’taki bazı medya organlarında Iran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani arabuluculuğunda, Iraklı liderlerin, gösterilen durması ve Adil Abdulmehdi’nin başbakanlığa devam etmesi konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi.

AFP’de de yer alan söz konusu iddiaya göre, Kasım Süleymani, Sistani’nin oğlu Muhammed Rıza Sistani ve Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar el-Hekim’in de aralarında bulunduğu bir grup yetkili bir araya gelerek Abdulmehdi’nin görevini sürdürmesi konusunda anlaşırken, Irak eski Başbakanı Haydar Abadi’nin buna razı olmadığı belirtildi.

SİSTANİ’DEN KASIM SÜLEYMANİ AÇIKLAMASI

Iraklı Şiilerin Yüksek Dini Mercii Ali Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada ise, ülkede yaşanan gösterilerin durması ve Adil Abdulmehdi’nin görevine devam etmesi konusunda Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin arabuluculuğunda varılan anlaşmada Sistani’nin hiçbir rolünün olmadığı belirtildi.

Açıklamada, Sistani’nin gösterilerle ilgili tutumunun Cuma hutbesinde sözcüsü tarafından aktarıldığı kaydedilirken, bazı güvenlik güçlerinin Sistani’nin posterlerini taşımasının da kabul edilmediği ifade edildi.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr’ın liderliğindeki Sairun Koalisyonu da Abdulmehdi’nin görevine devam etmesi konusunda bir uzlaşmaya varıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Sairun Milletvekili Emced Ukabi, Sairun Koalisyonu’nun hükümete soruşturma açılması ve güven oyunun geri alınması konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Sadr’ın Sözcüsü Salah Ubeydi tarafından yapılan açıklamada ise, bahsi geçen toplantıda es-Sadr’ın bulunmadığı bilgisine yer verildi.

ABDULMEHDİ: TALEPLER YERİNE GETİRİLECEK

Bunun yanı sıra, Irak Başbakanı Abdulmehdi, göstericilerin taleplerinin yerine getirileceğini ve önümüzdeki günlerde bazı önemli bakanlıklarda bir dizi değişiklik yapılacağını açıkladı.

Yeni bir seçim yasasının hazırlandığını kaydeden Abdulmehdi, göstericilere karşı şiddet kullanan güvenlik görevlileriyle ilgili soruşturma sürecinin başlatılacağını dile getirdi.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede, 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim’de yeniden başlamıştı.

Gösterilerin başlamasında bugüne yaşamını yitirenlerin sayısı 308’e yükselirken, 15 bini aşkın kişi de yaralandı.