Irak’ta Haşdi Şabi milisleri ABD elçiliğinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi kuşattı

Irak Kerbela’daki sivil aktivistleri öldürme ve ABD güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Askeri Üssü’ne yapılan roketli saldırılarda parmağı olduğu iddia edilen Haşdi Şabi Enbar Operasyonlar Komutanı Kasım Muslih Bağdat’ta terör suçlamasıyla gözaltına alındı. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de gözaltı haberini doğrulayarak Muslih’in ifade verdiğini açıkladı.

Ancak bu haberlerin hemen ardından Haşdi Şabi unsurları askeri araçlar ve silahlarla Yeşil Bölge’ye baskın düzenleyerek içeriyi kuşattı. Başbakan Kazımi, Haşdi Şabi’nin Yeşil Bölge’yi kuşatmasıyla ilgili olarak, “Silahlı bazı güçler tarafından yapılan silahlı gösteriler Irak Anayasasına ve yürürlükte olan yasalara aykırıdır. Bu konu hakkında da acil inceleme başlatılması talimatı verdik.” ifadesini kullandı.

Kuşatmanın başlangıç nedeni olarak görülen Haşdi Şabi komutanı Muslih’in durumuyla ilgili farklı açıklamalar yapıldı.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre Başbakan Kazımi, zanlı Muslih’in gözaltında sorgusunun sürdüğünü açıkladı.

Haşdi Şabi ise tutuklu komutanlarının serbest bırakılarak Haşdi Şabi Emniyet Gücü’ne teslim edildiği iddia edildi. Yeşil Bölge’yi kuşatan Haşdi Şabi unsurlarının da bölgeden çekilmesi talimatı verildiği aktarıldı.

Haşdi Şabi unsurları, kontrolü ele geçirdiği Yeşil Bölge kapıları ve hükümet binalarına yönelik kuşatmasını sona erdirdi.

Şii milis güçlerin Yeşil Bölge’deki Haşdi Şabi Genelkurmay binası önünde beklediği ifade edildi.

Yeşil Bölge ve ona yakın çevrelerde Irak güvenlik güçlerine bağlı zırhlı araçların yerleştirildiği ve güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü.