Irak’ta gösterilerin bilançosu açıklandı: 490 ölü, 22 bin yaralı

Iraqi protesters clash with security forces in the capital Baghdad during ongoing anti-government demonstrations on November 8, 2019. - Anti-government protests entered their third week today amid fresh bloodshed, but leaders appeared to have closed rank around the country's embattled premier. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)

Irak’ta yarı resmi İnsan Hakları Komisyonu, hükümet karşıtı protestoların başladığı 1 Ekim’den bu yana en az 490 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Komisyon üyesi Faysal Abdullah, başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, hayatını kaybeden 490 eylemciden 33’ünün kasten hedef alınan “suikast kurbanı” aktivistler olduğunu söyledi.

Kaçırılan 56 aktivistin halen kayıp olduğuna işaret eden Abdullah, ellerinde bu kişilerin gözaltında tutulduklarına dair bilgi bulunduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 12 eylemcinin serbest kaldığını aktaran Faysal Abdullah, gösteriler boyunca yaralananların protestocu sayısının da 22 bini aştığı bilgisini paylaştı.

İnsan Hakları Komisyonu, şiddet eylemi yaşandığına dair herhangi bir veri sunmadı.

BM: ÜÇÜNCÜTARAFLAR İNSAN KAÇIRIP SUİKASTLAR DÜZENLİYOR

Ancak Birleşmiş Milletler’den (BM) yapılan açıklamada, milisler olarak tanımlanan bilinmeyen silahlı kişiler, “tanımlanamayan üçüncü taraflar” ve “silahlı unsurlar” tarafından işlenen ‘kasten öldürme’, “insan kaçırma” ve “keyfi tutuklamalar” olduğuna dair ellerinde güvenilir iddialar bulunduğunu bildirmişti.

Iraklı insan hakları aktivistleri de İran destekli Şii milis gruplarca Bağdat ve diğer kentlerde suikastlar düzenlendiğini iddia etmişti.

Ülkede işsizlik, yolsuzluk, rüşvet ve kötü yönetim nedeniyle, 1 Ekim’den bu yana başkent Bağdat’ın yanı sıra Şiilerin yoğun yaşadığı güney kentlerinde gösteriler düzenleniyor.

Hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle Başbakan Adil Abdulmehdi, 29 Kasım’da görevinden istifa ettiğini bildirmişti.

Ayrıca göstericiler hükümetin İran’a yakın olmasını ya da Tahran’ın güdümünde olmasını protesto ediyor.