Irak’ta çatışmalar yeniden şiddetlendi

Iraqi protesters clash with security forces in the capital Baghdad during ongoing anti-government demonstrations on November 8, 2019. - Anti-government protests entered their third week today amid fresh bloodshed, but leaders appeared to have closed rank around the country's embattled premier. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)

Irak’ın başkenti Bağdat’ta güvenlik güçlerinin protestolara müdahalesinde 15 gösterici yaralandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre güvenlik güçleri, başkentin merkezinde bulunan Reşid Caddesi’ndeki hükümet karşıtı gösterilere müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin gösterilerin merkezi Tahrir Meydanı’na yakın ve Yeşil Bölge’ye açılan Sinek Köprüsü yakınındaki göstericileri de dağıtmak istediği ve bunun için yoğun bir şekilde göz yaşartıcı gaz bombası kullandığı ifade edilirken müdahale sonucu 15 kişinin yaralandığı kaydedildi.

KANLI GÖSTERİLER SÜRÜYOR

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede, 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim’de yeniden başlamıştı.

Gösterilerin başladığı 1 Ekim’den bu yana 300’e yakın gösterici, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti, 10 bine yakın gösterici de yaralandı.