Irak’ta büyük protesto mitingi öncesi gergin bekleyiş devam ediyor

İki gündür Irak’ta sakin geçen protesto gösterlerinin Cuma günü başkent Bağdat’ın yanısıra ülkenin birçok kentinde geniş çaplı gösteriye hazırlanlıyor.

Bağdat ve diğer kentlerde yapılacak gösterilerde eş zamanlı ve geniş katılımın olması bekleniyor.

Cuma günü gerçekleşmesi planlanan büyük çaptaki protesto gösterisi ile ilgili basına konuşan tertipleyicilerden Ali Esedi, Bağdat ve diğer kentlerdeki göstericilerin talepleri aynı olacak. Talepler arasında bir fark yok. Gösterilere katılanların talepleri değişmedi. Biz bu taleplerimizde ısrarlıyız” dedi.

Gösteri ile ilgili güvenlik güçlerini bilgilendirdiklerini belitten Esedi: Gösterilerin şiddete dönüşmemesi için çaba göstereceğimizi ve aynı hassasiyeti güvenlik güçlerinden de beklediğimizi kendilerine söyledik.

Ekonomik ve sosyal şartlarının iyileştirilmesini talep eden eylemciler, su ve elektrik, gelir dağılımının eşitliği, işsizlik ve kamudaki yolsuzlukların giderilmesini istiyor.

Irak’ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra kentinde 8 Temmuz Pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, Kerbela ve son olarak da Bağdat’a sıçramıştı.

Şimdiye kadar gösterilerde 15 dolayında kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı.