Irak Ulusal Sağlık Yüksek Komisyonu: Bağdat karantinaya alınsın

Irak’ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının halen tehlikeli boyutta olduğu belirtilerek, başkent Bağdat’ın 14 gün boyunca karantinaya alınması öneriliyor.

Bugün önemli bir toplantı yapacak olan Irak Ulusal Sağlık Yüksek Komisyonu, kapsamlı sokağa çıkma yasağı ve Bağdat’ın 14 gün boyunca karantinaya alınmasını görüşecek.

Ülkenin yarı resmi gazetesi Sabah’a konuşan Sağlık Bakanı Hasan Temimi, komisyonun bugünkü toplantısında coronavirüsle mücadelede ilave tedbirler ve sokağa çıkma yasağının uzatılmasının ele alınacağını zira Irak’ta salgın tehlikesinin halen kritik aşamada olduğunu söyledi.

Bakan Temimi, vaka sayısındaki artışın, test sayısının artışına bağlı olarak yükseldiğini, vaka sayısının düşmesinin ise salgın tehlikesinin bittiği anlamına gelmeyeceğini, çünkü virüsün halen her yerde olduğunu belirtti.

Öte yandan Irak Parlamentosu Kriz Hücresi Sorumlusu Cevad Musevi, 14 gün boyunca kapsamlı sokağa çıkma yasağının uygulanmasını önerdi.

Irak başkenti Bağdat’ta şimdiye kadar 102 sağlık çalışanının virüse yakalandığı, büyük çoğunluğunun iyileştiği ve 19’unun ise halen gözetim altında tutulduğu açıklandı.

Ülkede virüse yakalanan 5 bin 873 kişiden, 3 bin 44’ü iyileşti