Irak Türkmen Cephesi: 600 kişiden oluşan silahlı bir güç kurduğunu açıkladı

Kerkük’teki Türkmenler’in, Türkmenleri Savunma adı altında 600 kişiden oluşan Türkmen silahlı birliğini kurduğu bildirildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi Üyesi Halid Şwani, 19 Haziran’da Rûdaw’a verdiği demeçte, “Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye’nin desteğiyle Kerkük’te 600’e yakın kişiyi silahlandırdı” demişti.

KYB eski parlamenteri Şiwan Davudi ise, “Silahlandırılan kişiler, Türkiye’de askeri eğitim aldı. Türkiye bu kişilere 400 ile 700 dolar arasında maaş veriyor. ITC yetkilileri eğitim döneminde bunları ziyaret etti” diye konuşmuştu.

Söz konusu demecin ardından ITC’li yetkililer, haberin asılsız olduğunu açıklamışlardı.

Rûdaw’a bugün konuşan ITC Sözcüsü Ali Müfti, “Türkmenler 16 Ekim olaylarından önce böyle bir talepleri vardı. Bilindiği gibi Türkmen Heşdi Şabi’ler Kerkük dışındalar. Söz edilen güç ise özel bir firmaya bağlı. Bu firmanın görevi de Kerkük’teki Türkmenleri korumaya yöneliktir” dedi.

ITC’nin öncülük ettiği, Türkmenlerin silahlanması talebi 16 Ekim olaylarından önceydi. Heşdi Şabi bünyesindeki Şii Türkmenler Kerkük’ün Irak hükümeti tarafından alınmasının ardından kentte etkin olmaya başladı.

Türkmenler özellikle 600 kişilik silahlı birliği kurduktan sonra ise Kerkük’e peşmergenin geri dönmesine karşı olduklarını, mevcut durumda ise kentte sadece Irak ve kendi güçlerinin olmasını talep ediyor.

Türkmen Milliyetçi Partisi Başkanı Sami Necati, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Irak, öyle bir konuma geldiki her ulusun kendi askeri gücünün olması gerekiyor. Kendilerini ancak böyle koruyabilirler. Bizim de kendimizi korumamız adına daha fazla gücümüzün olması için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerinden bize yardım etmelerini istiyoruz. Belki gelecekte bölgemizi koruyacak duruma gelebiliriz.”

Rûdaw’a konuşan KYB 2. Teşkilatı Sorumlusu Cemal Şıkur, “Resmi güvenlik güçleri dışında kurulacak her güç milis gücü konumundadır. Bu tür güçlerde kentte hizmet etmiyor. Bu nedenle tüm oluşumların Irak hükümeti bünyesindeki güvenlik güçleri bünyesinde yer almaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Irak ordusu, terörle mücadele ve federal polis gücünün yanı sıra Heşdi Şabi’ye ait 22 tugay ve teşkilatları bulunuyor. Heşdi Sünniler’in ise Kerkük’te 2 tugayı ve 3 tümeni bulunmaktadır.

Türkmenlerin de 600 silahlı adamının yanı sıra Heşdi Şabi bünyesinde Şii Türkmenler’den oluşan 3 tümenleri bulunuyor. Şii Türkmenler 16 Ekim olaylarında özellikle Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu destekleyen Türkmenlere karşı tavır alarak, kentte çıkmaları için baskı yaparken, Bağdat yanlısı Türkmenleri de korumakla kendilerini yükümlü gördü.

16 Ekim olaylarından önce Kerkük ve çevresinde 30 peşmerge birliği bulunuyordu.