Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı : Kürdistani Bölgeler için Peşmerge’yle uzlaşı noktasındayız!

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı Sözcüsü Yahya Resul, “tartışmalı bölgeler” (Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgeler) konusunda Peşmerge’yle uzlaşı noktasında olduklarını söyledi.

el-Arabi el-Cedid’e açıklamalarda bulunan Yahya Resul, “Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile Peşmerge güçleri arasında yapılan görüşmelerde güvenlik konusunda ortak bir uzlaşı var” dedi.

Daha çok IŞİD’in uyuyan hücrelerinin olduğundan şüphelenilen bölgelerde askeri faaliyet yürütme, istihbarat paylaşımı ve güvenlik tehdidi konusunda bir mutabakat olduğunu kaydeden Resul, Irak’la olan sınırda IŞİD’lilerin sızma yapmasının önüne geçilmesi hususunda da karşılıklı bir anlayış olduğunu ifade etti.

Yahya Resul, Erbil ile Bağdat arasındaki uzlaşı sonucunda ortak bir merkez kurulmasının kararlaştırıldığını ve iki taraftan subayların olacağı bu merkezden Kürdistan Bölgesi ile Irak vilayetleri arasında kalan bölgelerdeki güvenlik açığının kapatılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Erbil ve Bağdat’ın yardımlaşacağı bölgelerin Diyala ve Kerkük vilayetleri sınırlarında kaldığını belirtti.

Yahya Resul ayrıca, Irak hükümetinin, Irak-Suriye sınırında kontrolü sağlamaya çalıştığını, bu amaçla da İçişleri ve Savunma bakanlıklarının en son teknolojiyle bu operasyonları desteklediğini sözlerine ekledi.