Irak: Şengal’e üç polis tugayı yerleştirildi

Irak hükümetinin, Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşma gereği üç Federal Polis Tugayı’nı Şengal’e yerleştiği bildirildi.

Bölge basını, Şengal’den bir güvenlik kaynağı Irak merkezi hükümetine bağlı polis güçlerinin dün akşam itibariyle Şengal’e gönderildiğini söyledi.

Sözkonusu kaynak, “Dün akşam saat 12:00’den sabah 04:00’a kadar üç Federal Polis Tugayı gücü Şengal’e sevkedildi. İlçe merkezi ile Hanesor, Heyale ve Cidale bölgelerinde yerleştirildi” dedi.

17 Kasım günü, Kürdistan İçişleri Bakanı Reber Ahmed ile görüşen Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, Şengal’de durumun normalleştirilmesi, göçzedelerin yurtlarına dönmesi için pratik adımların atılmasına başlanacağını belirtmişti.

Araci, “Şengal halkının kendi kendilerini yönetme konusunda gerçek bir irade sergilediklerini görüyoruz. Bu nedenle güvenliği olumsuz etkileyen tüm tarafların uzaklaştırılması gerekiyor. Iraklıların dışında kimsenin Şengal’de kalmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ağustos 2014’te IŞİD saldırılarının hedefi olan Şengal’de yaklaşık yüzlerce kişi katledildi, 6 binden fazla kişi kaçırıldı ve 260 bin kişi göç etti. Şengal’den göç edenler hala 16 farklı kampta barınıyor.  

Şengal Anlaşması

Erbil ile Bağdat hükümetleri, 10 Ekim 2020 tarihinde Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliği konusunda bir anlaşma imzaladı.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmet ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşar Yardımcısı Hamid Raşid Felih’in imzasını taşıyan karar metni, “Şengal’in yeniden inşası, yönetimi ve güvenliği” şeklinde üç başlıktan oluşuyor.

Şengal’de güvenlik ve istikrarın sağlanması, Şengal halkının her türlü sorununun ayasaya göre çözülmesi, göç edenlerin evlerine dönmesi ve idari ve güvenlik erklerinin yeniden örgütlendirilmesi konusunda tarafların Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın da gözetiminde imzalandı.