Irak Savunma Bakanı: Ülkede meydana gelen terör saldırılarının en büyük nedeni güvenlikteki ihmalkarlık!

 Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, ülkede meydana gelen terör saldırılarının en büyük nedeninin güvenlikteki ihmalkarlıktan kaynaklandığını belirtti.

Irak’taki bir televizyon kanalının programına katılan Savunma Bakanı Cuma İnad, ülke genelinde artan terör saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnad, güvenlik güçlerinin görevlerindeki kusur ve ihmalkarlığı fırsata çeviren terör örgütlerinin saldırılar düzenlediğini savunarak, vatandaşların da güvenlik güçlerine desteğinin yetersiz olduğunu söyledi.

“Güvenlik güçlerinin ihmalkarlığı terör saldırılarına neden oluyor” diyen Iraklı Bakan, özellikle  IŞİD’in saldırılarının yüzde 90’ının güvenlik güçlerinin görevini ciddi şekilde yerine getirmemesinden kaynaklandığına dikkati çekti.

Irak’ın Selahaddin kentine bağlı Beyci ilçesi yakınlarında 21 Kasım’da terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 5 polis hayatını kaybetmişti.

IŞİD, Haziran 2014’te Musul, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Terör örgütü IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.